2 Mayıs 2014 Cuma

Neden ISO 9001 sertifikalı olmak harika bir fikirdir?

 • 2 Mayıs 2014 Cuma
 • dezda
 • Share

 • Neden tüm dünyada sadece 1.300.000 ISO 9001 sertifikalı kuruluş mevcut? Kuruluşlar sertifikalı olmanın zor olduğunu mu düşünüyor? Neden çok az sertifika var? Eğer kendimize karşı dürüst olursak, cevabı bulmak zor olmayabilir. Öyle ki kendimize doğru soruları sormuyoruz, belki daha da zorlarını ve süreçlere odaklanmıyoruz.


  Tüm işletmeler aslında birer küçük ve orta ölçekli işletmelerdir, evet 20.yy öncesinden beri var olan otomobil fabrikaları ya da uluslararası fast food zincirleri bile. Tüm işletmeler büyür, durgunlaşır ve söylemesi kötü ama küçülür. Hiçbiri gerçekten olgunlaşmamıştır.

  Neden ISO 9001 sertifikası almak avantajlıdır? Yollarını sayalım

  Yaptığınız her şey, müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Siz, rekabet ortamında müşterilerin kendi ürününüzü veya hizmetinizi tercih etmesini isterseniz. Bir yerlerde başarılı olduğunuzdan emin olmanızda size yardımcı olacak kapsamlı sistemler mevcuttur ama ISO 9001 özeldir. ISO 9001, ne tür işletme veya kuruluş olursa olsun kaostan bir düzen yaratmak için size yardımcı olur. Eğer kalite yönetim sistemini takip ederseniz bunu sağlayabilirsiniz. Böylelikle müşteri memnuniyetini sağlamak için neye ihtiyacınız olduğunu bileceksiniz ve müşteriniz mutlu olduğu zaman işletmeniz, işletme olarak kalacaktır.
  1.      Müşterileriniz, kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler. Eğer karşılanmazsa başka bir işletmeyi tercih ederler. Sadece müşteriyi memnun etmek adına veya müşteri istiyor diye ISO 9001 belgesi de almayın, bu defa sadece para kazanma aracı olarak belge sahibi olursunuz. Belgeye sahip olduğunuz halde, müşteri isteklerini yerine getirmediğiniz vakit müşteri farklı bir firmayı tercih edebilir.

  2.      Kalite Yönetim Sisteminin asıl noktası teklifleriniz ile müşterilerinizin memnuniyetini arttırmaktır. Kalite, müşteri beklentileri için ne yapacağınız anlamına gelir. Müşterilerin sadece belirtilen gereksinimlerini karşılamazsınız, benzerilerini de. Bir kalite yönetim sistemiyle şikâyetler ve çözümü için ne yapılacağı konusunda da deneyim kazanırsınız. Eğer bir yerde işleyen bir kalite yönetim sisteminiz varsa, müşteri beklentisinin ne olduğunu bilir ve teminini gerçekleştirirsiniz. Sonuçta ortaya çıkan müşteri memnuniyetidir.

  3.      Sertifika sahibi olmak yeni müşterilerin kazanılmasına yardımcı olur. Bir ISO 9001 sertifikası ile kalite sertifika reklamı yapabileceğinizi söylememize gerek bile yok. ISO 9001 sertifikası yeterliliğine sahip olması gereken şirketler, yaptığınız işe ikinci kez bakmadan reklamlarınıza cevap verecek ve pazar sahanız büyüyecektir.

  4.      Müşteri memnuniyetini devam ettirmek için hangi kararın verileceği nasıl bilinir? Kullanılan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standartları, denetim ve süreç kontrollerinde verilere dayalı bilgi toplamada ve karar verme konusunda size yardımcı olur. İçinizden gelen ses değildir.

  En iyi hammaddeye sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

  5.      Dış etkilerden kopuk hiçbir iş yoktur ve muhtemelen ürün yaratmak için bir tedarikçiden hammadde ihtiyacınız olacaktır. Evet, eğer işletmeniz hizmet esaslı ise tedarikçelere ihtiyacınız vardır. İnsanlar için uygun bir hammadde ile tedarik önemlidir çünkü ihtiyacınız olan uygunluk müşterinizi tatmin edebilir. Muhtemelen alım yapacağınız firmanın ISO 9001 sertifikasına sahip olmasını dikkate alacaksınız çünkü bilirsiniz ki alacağınız hammadde muhtemelen daha az maliyetlidir. Neden? Çünkü ürün daha az atık ve tasarrufla imal edilerek size gelecektir.
  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi işletme içi için ne yapar?
  6.      Bir kalite yönetim sistemi standardı işletmenizin ve ürün kalitenizin gelişimine yardımcı olur. Kalite Yönetim Sistemi, ham malların alınmasından itibaren ürünün teslim ve hizmet kalite seviyesini arttıracaktır. Peki kalite nedir? Kalite için birçok tanım vardır ancak en iyi tanımı Philip Crosby ve Joseph Juran yapmıştır. Crosby, "gereklerine uygunluk"; Juran ise "kullanıma uygunluk" olarak tanımlamaktadır.

  7.      Müşterilerinizi elde tutmak için işlemlerinizde tutarlı olmanız gerekmektedir. Dünya üzerinde nerede olursa olsun herkes tüm MacDonald's Big Mac'inden tamamıyla aynı burger beklentisi içerisindedir. Tutarlılık tanımı,  MacDolad's Big Mac'inde gördüğümüz "azaltılmış değişim"dir. Müşteriniz, ürününüzden her zaman aynı boyut, hoşgörü, ağırlık ve faaliyeti beklemektedir. Süreçlerinizin kontrolü ile "azaltılmış değişimi" yaratırsınız. Eğer bunu kullanıyorsanız, ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminiz size, sizin hedefiniz, ölçütleriniz, prosedürleriniz ve çalışma talimatınız ile sağlar.

  8.      ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, bir işletmenin verim oranını arttırmasına, israfın azaltmasına ve dolayısıyla tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Kalite Yönetim Sistemi standardından mükemmeli beklemek için bir sebep yoktur ancak işletmenizdeki uğraşınız için "sınırsız mükemmelleştirilebilirlik kalitesi" veya "sürekli gelişim" mevcuttur. Bu süreç içerisinde gereksiz harcamalar azaltılacaktır. İsraf, düşük kalite ve verimsizliğin sonucudur. Düşük kalite ve verimsizlik, değişimler ve tutarsız süreçlerin sonucudur. Düşük kalite ve verimsizlik para kaybına neden olur. Düşük kalite ve verimsizlik yüzünden israfa maruz kalmayın. Para kaybetmeyin. Değişikliğin kısıtlanması tutarlılığı arttırır. Az israf ve tasarruf.

  ISO 9001 belgelendirme, Kalite Yönetim Sistemi ile çalışanlarınıza nasıl yardımı olur?

  9.      Düşüncelerden biri, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardının amacı, somut bir şekilde iş ölçümlerini kullanarak, iş süreçlerini belirlemesi ve tanımlaması gerekliliğidir.

  10.  Personeliniz kalite hedeflerinden, ölçümlerinden ve Kalite Yönetim Sistemi'nde kullanılan süreçlerden faydalanacaktır. Doğru bilgiye sahip olmak personelinizin önemli olana odaklanmasında yardımcı olacaktır. ISO 9001 sertifikasyonu işletmede yinelenen aralıklarla denetimlerin gerçekleştirilmesini gerektirir. Bunlar doğru yapıldığı zaman, personel işlerinin rayına oturmasına ve doğru odaklanmanın sürdürülmesine yardımı olabilir.

  11.  ISO 9001 kalite yönetim sistemi kuruluşunuz uygulanmasında aslında çalışanların güçlendiricisidir. Kalite yönetim sistemi denetimleri kalite hedefleri ve iş tanımları ile net beklentileri, uygun prosedür ve çalışma talimatları ile onların işlerini yapacak araçları ve çalışan performansının süreç ölçüm vasıtasıyla zamanında geri bildirimini sağlar. Her şey bu kadar açık hazırlandığı zaman, personel stres altında çalışmaz. Sonuç; gelişmiş bir şirket kültürü ve daha profesyonel kadrodur.

  Subscribe